Skip to main content
De negenjarige Fidan ontvangt warme dekens voor de winter

4 onverwachte plekken waar kinderen in kou leven

Dinsdag 28 Januari 2025

Als je denkt aan winterhulp, denk je al snel aan landen als Oekraïne en Mongolië. Maar er zijn nog veel meer onbekendere plekken waar winter een obstakel is voor de ontwikkeling van kinderen. Hier zijn 4 onverwachte landen waar wintersteun van levensbelang is. 

1. Gaza 
Hoewel er veel aandacht is voor humanitaire hulp in Gaza, wordt de impact van koude winters vaak over het hoofd gezien. De temperaturen lijken niet altijd koud, het kan overdag 20 graden zijn. Maar de noodzaak voor winterhulp gaat verder dan alleen de temperatuur overdag. 's Nachts kan het flink afkoelen, soms tot vriespunt, en veel mensen hebben onvoldoende beschutting, warme kleding of dekens om zich tegen de kou te beschermen.  

Daarbij is de situatie in Gaza uniek: door de humanitaire crisis, een gebrek aan stabiele elektriciteit en nauwelijks toegang tot verwarming, kunnen zelfs relatief milde temperaturen levensbedreigend worden. Vooral voor kwetsbare groepen zoals kinderen, ouderen en zieken. Begin januari zijn er ten minste zeven baby’s overleden aan onderkoeling.  

2. Bolivia 
In Bolivia, en met name op het uitgestrekte Altiplano, zijn de winters koud. ’s Nachts dalen de temperaturen vaak tot het vriespunt. Deze kou heeft een verwoestend effect op het dagelijks leven van gezinnen in dit gebied. Gewassen, een cruciale voedsel- en inkomstenbron, bevriezen en sterven af. Dit leidt tot voedseltekorten en een vicieuze cirkel van armoede: zonder inkomsten kunnen gezinnen geen warme kleding, dekens of voedzaam eten kopen om zichzelf en hun kinderen te beschermen tegen de winterse omstandigheden. 

3. Syrië 
In Syrië, waar miljoenen mensen ontheemd zijn door jarenlange conflicten, maakt de winter de situatie nog schrijnender. Veel gezinnen wonen in tenten of beschadigde gebouwen zonder verwarming. Kinderen lijden onder de kou, wat hun gezondheid en ontwikkeling in gevaar brengt. Winterhulp in de vorm van isolatiemateriaal, verwarmingsapparatuur en warme kleding kan hun omstandigheden aanzienlijk verbeteren. 

4. Libanon 
Veel mensen weten niet dat er skioorden zijn in Libanon. Het land heeft gebergte waar in de winter veel sneeuw kan vallen.  
 
Er wonen meer dan 750.000 gevluchte kinderen in Libanon. Tenten bieden weinig bescherming tegen de kou, waardoor kinderen extra kwetsbaar zijn voor ziekten. Dekens, warme maaltijden en kachels maken een enorm verschil in deze omstandigheden. 

Hulp in winter
De winter is meer dan een seizoen. Veel kinderen in noodgebieden komen de winter niet door. Wij bieden essentiële hulp aan kinderen die dat het hardst nodig hebben. Op alle verwachte en onverwachte plekken.