Overslaan en naar de inhoud gaan

Hoe Save the Children onderwijs biedt

11 Okt 2025 Algemeen

Onderwijs is een investering in de toekomst. Het is de basis van alles. Goede lesstof prikkelt en leert kinderen waar ze goed in zijn. Onderwijs zorgt voor normen en waarden, leert samenwerken, het ontwikkelt een analytisch denkvermogen. Het maakt kinderen tot zelfstandig denkende burgers en dat is van levensbelang voor elke maatschappij.

Toch is goed onderwijs voor miljoenen kinderen geen vanzelfsprekendheid. Wereldwijd kunnen bijna 400 miljoen kinderen van de basisschoolleeftijd niet lezen of schrijven. Vaak omdat hun ouders te arm zijn, omdat scholen zijn verwoest door oorlog, of simpelweg omdat ze als meisje geboren zijn.

Wat wij doen

Save the Children zet zich in om kinderen overal ter wereld de kans te geven naar school te gaan. Wij:

  • Bouwen en herstellen klaslokalen;
  • Zorgen voor boeken en lesmaterialen;
  • Trainen leraren en ondersteunen lokale overheden;
  • Maken gemeenschappen bewust van het belang van (beroeps)onderwijs – voor jongens én meisjes.

Bea

De zestienjarige Bea droomde er altijd van om monteur te worden. Ze groeide op in Congo, zag nooit een vrouw dat werk doen en wilde de eerste zijn. Maar toen haar moeder stierf, moest Bea bij haar oma intrekken, die niet de middelen had om haar naar school te sturen. Dus moest ze stoppen met school.

Toen ze hoorde dat Save the Children een beroepsopleiding tot monteur ondersteunde, schreef ze zich meteen in voor de alfabetiseringscursussen en vervolgens voor de zes maanden durende opleiding tot monteur. Inmiddels werkt ze samen met Mado, de enige andere vrouwelijke monteur in de regio. “Als mannen zeggen: ‘Waarom doe je mannenwerk?’ antwoord ik: ‘Zoiets bestaat niet. Het was mijn droom, dus ik heb het gedaan.’”

Onderwijs betekent investeren in de toekomst

Jaarlijks helpt Save the Children 7,5 miljoen kinderen om onderwijs te volgen. Daarbij besteden we extra aandacht aan meisjes, want zij hebben twee keer zoveel kans om nooit naar school te gaan dan jongens.

BEGIN BIJ EEN KIND 

Save the Children werkt in meer dan 110 landen om kinderen te beschermen. In crisissituaties en op de lange termijn. Wij doen alles om kinderen een hoopvolle toekomst te geven. Want wij geloven: als je de wereld wil veranderen, moet je beginnen bij een kind.   

Gerelateerde berichten